oświetlenie ścienne i podłogowe

Czym są plafony i dlaczego warto je zakupić?

Czym są plafony i dlaczego warto je zakupić?

Plafony, to według słownikowej definicji określenie na dekorację sufitu, która objęta jest w kształcie równobocznych płyt ozdobionych freskami lub płaskorzeźbami. W zabytkowych wnętrzach były w użyciu na porządku dziennym. Dziś stały się płaskimi lampami, które określane są zarówno jako klasyczne rozwiązanie, jak i nowoczesne, designerskie.

Szerokie zastosowania plafonów?

Pierwowzory plafonów można zobaczyć w Sali Senatorskiej na Wawelu czy tez w apartamentach zamieszkiwanych przez papieża w Watykanie. Z kolei ich przeobrażoną, nowoczesną formę zaobserwujemy w wielu reprezentacyjnych budynkach, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wyjątkowe składają się na sufit w Empire State Bulding.

Plafony są niezwykle funkcjonalne, choć o ich przydatności decydują parametry. Przede wszystkim oprawa, która stanowi podstawę do określenia modelu, formy i designu całej lampy. Istotna jest również zastosowana żarówka, która da tyle światła, ile tak naprawdę potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Stosuje się w tej chwili nowoczesne plafony, które wyposażone są w LED, będący energooszczędnym i łatwym w regulacji intensywnym światłem.

Gdzie można zawiesić plafony?

Warto zaznaczyć, że plafony to świetne rozwiązanie do łazienki. Klosz jest niewielki i płaski, bardzo często z mlecznego szkła. Dzięki temu mamy zapewnione przyjemne i rozproszone światło, idealne do stworzenia makijażu oraz pielęgnacji ciała. Ciekawą opcją są plafony w zestawie wraz z kinkietami. Zachowana w ten sposób będzie harmonijna aranżacja.

Świetnie tego rodzaju oświetlenie spisze się w przedpokoju. To szczególnie trudne do wyposażenia pomieszczenie, gdyż w nim należy unikać przesytu, nadmiaru mebli i dodatków. Plafony w takich warunkach czują się znakomicie. Jednak do przedpokoju przyda się lampa w stylu vintage lub art deco. Z kolei w pokoju dziecięcym plafony to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Lampa wisząca może być strącona podczas żywiołowej zabawy. Lampa sufitowa i do tego świecąca w wielu wybarwieniach będzie praktyczna, ale też ozdobna dla charakteru tego pomieszczenia.

Dodatki i inspiracje do plafonów

Plafony to doskonałe oświetlenie niemal do każdego pomieszczenia. Zarówno w sypialni, salonie, a także łazience i pokoju dziecięcym będzie pięknie oświetlać wnętrze. Producenci nie próżnują i w swoich ofertach prezentują – plafony retro, vintage, dla dzieci i wiele innych. Każdy powinien być zadowolony optymalnym dla siebie rozwiązaniem.

Występują także w połączeniu z rzeźbionymi detalami, a z drugiej strony mogą być surowo minimalistyczne. Plafony pozwolą każdemu na wnętrzarskie eksperymenty. Niepowtarzalna aranżacja podkreśli wystrój, a najmniejsze detale, takie jak oświetlenie odświeżą całe wnętrze. Geometryczne kształty dobrze skomponują się z nowoczesną aranżacją i odwrotnie. Plafony sprawdzą się w garderobie, na półkach lub zawieszonego na szafie lustra.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *