oświetlenie ścienne i podłogowe

Jak dbać o plafony?

Jak dbać o plafony?

Plafony charakteryzują się wysoka trwałością, a z drugiej strony eleganckim designem. Wielu z nas coraz częściej decyduje się na zakup tego typu oświetlenia. Nie tylko z powodu połączenia nowoczesnych, klasycznych wnętrz z elementami chromowanymi, ale funkcjonalnościami plafonów. Jeśli będziemy je utrzymywać w czystości, to będą nam służyły i dekorowały wnętrza przez wiele lat.

Jak czyścić plafony?

Wyczyszczenie klosza w plafonach nie należy do najłatwiejszych czynności w porównaniu z lampami wiszącymi. W tym przypadku należy w pierwszej kolejności zdjąć klosz, który jest umocowany za pomocą specjalnych zaczepów z mocnymi sprężynami. Należy delikatnie przesunąć zabezpieczenie i zdjąć oszkloną część. Przy wykonywaniu tej czynności należy uważać, aby nie przyskrzynić sobie palca, gdy sprężyna odskoczy.

Niektóre plafony mają zaczepy umocowane śrubkami. Dokonując wymiany żarówki lub zabierając się do mycia klosza wystarczy go po prostu odkręcić. Warto stosować LEDy, które należy znacznie rzadziej wymieniać ze względu na swoją zwiększoną trwałość w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Wyczyszczony klosz to efekt odpowiednio dobranego światła oraz wzmocnienie funkcji dekoracyjnej lampy.

Jakie środki stosować do czyszczenia lamp?

Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, to wystarczy użyć mokrej lub wilgotnej ściereczki. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy upewnić się, czy materiał nie jest zbyt szorstki. W przeciwnym wypadku mogą powstać na kloszu zarysowania. Najlepiej zastosować szmatkę z mikrofibry. Dzięki temu delikatne polerowanie przyniesie tylko i wyłącznie dobre rezultaty. Nie będziemy mieli do czynienia z zaciekami, które ewentualnie można usunąć suchą ścierką.

Plafony należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Taka systematyczności sprawi, że nie doprowadzimy do powstania większych zabrudzeń na kloszu. Jeśli szmatka nasączona wodą nie przyniesie nam zadawalającego rezultatu, to należy sięgnąć po odpowiednie środki czystości. Zdaniem wielu, najlepszym detergentem jest płyn do mycia naczyń, który wraz z ciepłą wodą wytworzy pianę, która powinna poradzić sobie z silniejszymi zabrudzeniami.

Czego nie stosować do mycia lamp?

Żeby plafony nie straciły swojego połysku i wyzbyć się rys, to należy używać odpowiednich środków czystości. Należy zrezygnować z posiłkowania się metalowymi drapakami, czy też ścierek o szorstkim materiale. W ten sposób można łatwo uszkodzić powierzchnię klosza i to na trwale. Pielęgnacja powinna być delikatna i staranna, złe czyszczenie może nie tylko zarysować szklane części, ale także naruszyć metalową konstrukcję. Skutkować to może później nieprawidłowym działaniem naszego oświetlenia.

Domowe porządki to jedno, ale też wystrzegajmy się starych żarówek, których moc może przewyższać zapotrzebowanie. Plafony wyposażone są w instrukcje obsługi, w których producent zawarł wszystkie niezbędne informacje na temat ich prawidłowego użytkowania. Wybuch żarówki może poskutkować uszkodzeniem klosza. Niestosowanie się do zaleceń producenta to także mniejsza szansa na naprawę w okresie gwarancyjnym.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *