oświetlenie ścienne i podłogowe

Oświetlenie oddziałuje na naszą psychikę i samopoczucie

Oświetlenie oddziałuje na naszą psychikę i samopoczucie

Fizjologowie wyraźnie deklarują – im więcej światła w naszym życiu, tym lepiej dla naszego nastroju. Widać to w okresie wiosenno-letnim, zdecydowanie więcej osób ma wtedy więcej ochoty do życia, energii. Z kolei zimą i jesienią „zapadamy w sen zimowy”, a statystyki nie kłamią, wówczas dochodzi najczęściej do prób samobójczych, popadania w depresję.

Gospodarka hormonalna a światło

Naukowcy potwierdzają, że oświetlenie bezpośrednio oddziałuje na naszą gospodarkę hormonalną. W słoneczne dni tryskamy energią i dobrym samopoczuciem. Znaczenie ma też, ile czasu spędzamy na słońcu, a ile w sztucznym oświetleniu. Ludzki mózg potrzebuje naturalnego oświetlenia. Z tego też powodu, gdy cały dzień spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu, to warto wyjść na choćby krótki spacer. Dotlenienie mózgu, poprawa samopoczucia, to oznaki, że organizm zaczyna produkować potrzebne nam hormony, w tym melatoninę.

Wpływa to też na nasz cykl okołodobowy. Reguluje nasz sen oraz czuwanie. Większy poziom melatoniny pozwoli na wytwarzanie serotoniny, która według wielu jest nazywa „hormonem szczęścia”. Niestety w naszym klimacie dostęp do naturalnego oświetlenia jest ograniczony. Dni są krótsze w okresie jesienno-zimowym, możemy pod tym względem pozazdrościć krajom znajdującym się choćby na Półwyspie Iberyjskim.

Oświetlenie w pomieszczeniach

Przy odpowiednim oświetleniu w pokoju możemy mu nadać większej przytulności i będziemy czuć się bardziej komfortowo. Nasz organizm wydzieli wówczas więcej endorfin, które podwyższą nasze poczucie szczęścia. Oświetlenie w pomieszczeniach zamkniętych ma duży wpływ na nasz nastrój. Znaczenie ma rodzaj lamp, umiejscowienie oraz barwa światła jaką wydzielają. Jeśli o nie zadbamy, będziemy bardziej produktywni, chętni do pracy.

 

Ciepła barwa powinna być wykorzystywana w miejscach, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się, czyli w sypialni i salonie. Z kolei chłodne oświetlenie stosujmy w pomieszczeniach, gdzie pracujemy, chcemy być skupieni i gotowi do podejmowania wielu obowiązkowych czynności. Przy biurku dziecka, w gabinetach pracowniczych właśnie takie przyniesie najlepsze rezultaty.

Określona budowa i wielkość lamp

Producenci zasypują rynek co rusz nowymi lampami, stąd bez problemu znajdziemy rozwiązanie, które spisze się najlepiej i spełni nasze wymagania. Warto wybierać takie modele, które przeznaczone są do konkretnego pomieszczenia. Zwróćmy uwagę na natężenie światła, parametry danego urządzenia. Ważny jest dobór żarówek, w tej chwili największą popularnością cieszą się LEDy, z racji mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Najlepiej byłoby, aby oświetlenie było inne w każdym pomieszczeniu. Poza tym światło powinno być generowane z kilku źródeł. Przykładowo w sypialni używajmy oświetlenia górnego oraz lampek nocnych, czy popularnych kinkietów. W kuchni również powinno znaleźć się miejsce dla dodatkowych lampek, często stosuje się halogeny. Apetyt nasz wzrośnie, a potrawy będą wyglądać ładniej i efektownie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *