oświetlenie ścienne i podłogowe

Oświetlenie w domu, które zmieni jego klimat

Oświetlenie w domu, które zmieni jego klimat

Nie tylko meble są w stanie zmienić charakter naszego domu. Wystarczy kilka prostych metod, aby przy niskim koszcie stworzyć nową aranżację, nadać odmienny charakter za sprawą oświetlenia. Jego rola ma do spełnienia wiele zadań, nie tylko jego podstawowe zadanie jakim jest zapewnienie światła.

Niech stanie się światłość, tam gdzie jej brakuje

Oświetlenie pełni wiele bardzo praktycznych ról. Pomaga nam funkcjonować, gdy zapadnie zmrok lub przed zachodem słońca. Robienie kroków w ciemności nie należy do najłatwiejszych, a co dopiero w przypadku np. gotowania, porządków domowych. Obecność światła jest obowiązkowa, aby nasze funkcjonowanie było proste i w ogóle możliwe.

Poza tym oświetlenie to najprostsza droga, aby zmienić optyczny wymiar wielkości danego pomieszczenia. Odpowiedni rodzaj światła i kierowanie się kilkoma podstawowymi zasadami sprawi, że w naszym domu nastanie światłość! Oświetlenie, które jest skierowane na sufit stwarza wrażenie większego i bardziej przestronnego pomieszczenia. Z kolei to padające na podłogę będzie w efekcie obniżać dane lokum.

Dobre ustawienie światła

Jeśli odpowiednio ustawisz oświetlenie w wąskim i długim pokoju, to ukierunkowanie jego na krótkie ściany sprawi, że wnętrze będzie wydawało się nieco szersze. Z kolei decydując się na podświetlanie wnęk powiększymy je optycznie, a będzie to równoznaczne z tym, że nabiorą większej dekoracyjności. Przykładowo oświetlenie podłogowe może stać się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia.

Należy rozróżniać typy oświetlenia, gdyż każde z nich ma inną funkcję. Ogólne oświetlenie nazywa się też jako pokładowe. Ono zadba o ostrość widzenia, dzięki niemu bez trudu będziemy mogli się poruszać po domu. Zawieszając lampę w centralnym punkcie sufitu światło stanie się rozproszone. Widno będzie niemal w każdym zakątku. Wszystko uzależnione jest od mocy żarówek, które zakupimy.

Oświetlenie punktowe i dekoracyjne

W przypadku oświetlenia kierunkowego, czyli zwanego też miejscowym można mówić o znakomitym uzupełnieniu dla ogólnego światła. Umieszcza się je w wybranej lokalizacji, tak aby doświetlić dany zakamarek. Stosowane są w tym celu kinkiety oraz lampki. Zwłaszcza czynność czytania powinna być doskonale zaopatrzona w oświetlenie.

Istnieje jeszcze oświetlenie dekoracyjne, które w tej chwili wzbudza najwięcej emocji wśród designerów. To one wpływa na klimat pomieszczenia. Jego ustawienie pozwala na podkreślenie obiektów w danym wnętrzu. Jest najbardziej atrakcyjne, idealne w zastosowaniu wydadzą się listwy świetlne, taśmy LED, czy wspomniane już oświetlenie podłogowe. Dekoracyjne światło coraz częściej wbudowuje się w regały, półki, dzięki temu każde zdjęcie, rodzinna pamiątka będzie doskonale wyeksponowana.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *