oświetlenie ścienne i podłogowe

Żyrandol czy plafony? Jakie oświetlenie sufitowe jest najlepsze?

Żyrandol czy plafony? Jakie oświetlenie sufitowe jest najlepsze?

Plafony powróciły do obiegu, stąd też konkurencja dla żyrandoli została zwiększona. Ten drugi rodzaj oświetlenia zarówno w formie tradycyjnej jak i nowoczesnej nie przestaje zadziwiać, choć w niektórych elementach zdecydowanie ustępuje plafonom. Jaka oprawa oświetlenia będzie dobrze komponowała się z naszymi wnętrzami? Plafony czy żyrandol zapewni dostateczny komfort podczas spędzania czasu w salonie, łazience lub gabinecie?

Funkcjonalność zależy od potrzeb

Dokonanie ostatecznego wyboru jest uzależnione od naszego zapotrzebowania. Należy pamiętać, że nawet najdroższe, najlepsze żyrandole i plafony nie dadzą spodziewanych rezultatów, jeśli zostaną ulokowane w złych miejscach lub na nieodpowiedniej wysokości. Ten drugi czynnik zdecydowanie najbardziej zawęża możliwość wyboru oświetlenia.

Plafony to praktycznie integralna część sufitu, klosz przylega bezpośrednio. Powstały na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Wcześniej stanowiły szklany klosz ze zdobieniami, które stanowiły kluczowy efekt tego oświetlenia. Do dziś to nie zmieniło się. Klosz, abażur, to najczęstszy powód, dla którego decydujemy się zakupić plafony. Współczesne modele zadziwiają rozmaitymi formami i częstym nawiązaniem do dawnych kompozycji.

W jakich przypadkach najlepiej sprawdzą się plafony?

Jeśli chcemy, aby nasz sufit był minimalistyczny, to powinniśmy zainwestować w plafony, które prawie zlewają się z sufitem. Sprawdzą się tam, gdzie żyrandol będzie zbyt okazałą ozdobą. Pomieszczenia o wysokości mniejszej niż trzy metry są przeznaczone do plafonów. Przez to, że są przytwierdzone przy suficie, to nie przytłoczą pomieszczenia i nie zmniejszą optycznie jego powierzchni. Wpłynie to także na możliwość poruszania się po pokoju każdego z domowników.

Plafony znacznie częściej można zastosować niż żyrandole. Nadadzą się do umieszczenia niemal w każdym pomieszczeniu. Są dostosowane do salonu, jadalni, kuchni, a nawet garderoby czy pokoju dziecka. Modele domknięte z obu stron spiszą się idealnie w sypialni, tworząc nastrojową atmosferę. Wysokość w tym przypadku to priorytet, co ważne, gdyż oświetlenie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu w domu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *